Ką reikia žinoti apie KOLAGEN

Ar nustebsite sužinoję, kad kremo, naikinančio jau susidariusias raukšles, paprasčiausiai nėra? Kremo, kuris gali sustabdyti raukšlių atsiradimą, vertė yra susijusi su jo sudėtimi ir kaina.

Kolagenas ir elastinas

Tai pagrindiniai baltymai, suteikiantys odai stangrumo ir užtikrinantys tinkamą drėkinimo sistemą. Kolagenas lemia odos ir kitų audinių elastingumą. Progresuojantis kolageno trūkumas – įvairių sveikatos problemų ir prastėjančios odos išvaizdos priežastis. Žodis kolagenas kilęs iš graikų kalbos: colla – klijai, genno – gaminti. Kolagenas – tai baltymas, kuris „klijuoja“, „sujungia“ mūsų organizmo audinius formuojančias ląsteles. Kolagenas yra ir pats svarbiausias organizmo baltymas, nes sudaro apie 30 proc. žmogaus kūno ir 70 proc. odos baltymų. Kolageno skaidulos – lanksčios ir stiprios. Kartu su baltymu elastinu, kuris yra lankstus ir elastingas, kolagenas sudaro lankstų odos karkasą. Vaikų ir jaunų žmonių šis karkasas yra idealiai geras, nes kolageno skaidulos nuolat atsinaujina. Tačiau kai sulaukiame 25 metų, fibroblastų aktyvumas sumažėja, organizmo gebėjimas susidėvėjusias kolageno skaidulas pakeisti naujomis suprastėja. Dėl to kolagenas darosi akytas, oda praranda lygumą, atsiranda raukšlių. Sumažėja ir odos drėgmės lygis. Sulaukus 50 metų, kolagenas pradeda nykti – ne vien veido srityje, visuose kūno audiniuose (tas pat vyksta su elastinu, proteoglikanais). Natūralų senėjimo procesą pagreitina ir neigiami išorės veiksniai: rūkymas, ultravioletiniai saulės spinduliai, tam tikromis dujomis prisotinta aplinka. Senstant kolagenui, mažėja ir sąnarių lankstumas bei paslankumas, kai kuriais duomenimis, kolageno mažėjimas turi įtakos ir moterų grožio priešo celiulito atsiradimui. Senėjimo procesas yra neišvengiamas. Su metais oda praranda elastingumą, atrofuojasi prakaito ir riebalinės liaukos, dėl to pamažu keičiasi veido bruožai, atsiranda raukšlių, oda glemba. Šis procesas ypač stiprėja menopauzės metu: oda netenka elastingumo ir tamprumo kelis kartus greičiau. Kita vertus, pasitelkus šiuolaikines technologijas šį procesą galima sulėtinti. 

Kolageno pritaikymas kosmetologijoje

Kolagenas kosmetologijoje plačiai naudojamas, tai būtina priemonių nuo raukšlių sudedamoji dalis. Tačiau kosmetika su kolagenu nesuteikia jokių garantijų, kad jis įsiskverbs į mūsų odą ir atkurs natūralaus kolageno trūkumą. Natūralus kolagenas, išgautas iš gyvūnų odos, kruopščiai valomas – tai sudėtingas ir brangus procesas, tačiau tokio kolageno molekulės yra stambios, todėl vis tiek praktiškai neprasiskverbia pro odos barjerą. Kosmetikos gaminiai su gyvūninės kilmės kolagenu neskatina nuosavo kolageno gamybos, tik suformuoja intensyviai drėkinančią plėvelę, kuri odoje sulaiko drėgmę. Augalinės kilmės kolageno molekulės yra mažesnės, tad lengvai patenka į odos ląsteles ir skatina nuosavo odos kolageno gamybą. Šiuo metu pasaulyje, ypač Japonijoje, populiarėja įvairūs maisto produktai ir maisto papildai su kolagenu – Teigiama, kad jie lygina raukšles bei odą.

Kosmetikos vertės ir kainos santykis

Ko galima tikėtis iš kremų, kurių kaina (mažmeninė) yra: • iki 6 € – sudėtyje yra glicerino, lanolino, pigių mineralinių aliejų ir aromatizatorių; • iki 15 € – tvarkingos pakuotės, produktų sudėtyje yra vitaminų, augalinių aliejų, UVA filtrų; • iki 45 € – sudėtyje yra vitaminų retinoidų, tretinoidų, aldehido (vitamino A darinių), augalinių proteinų, askorbo rūgšties, tokoferolio (vitamino E); taip pat yra vaisių rūgščių, hialurono rūgšties, žolelių, grūdų, grybų ekstraktų; pat polimerų ir keramidų; • per 45 € – šios kainų grupės kosmetikai svarbi paties produkto reklaminė kampanija, ilgametės prekinio ženklo reklamos išlaidos. Tai svarbiausia priežastis, kodėl kaina siekia 150 Lt ar net 500 Lt. Renkantis tokią kosmetiką, reikėtų tikėtis: estetiškos pakuotės, geros firmos pagaminto ir sandariai uždaromo indelio, o kremo sudėtyje – kelių procentų vitaminų liposomose, fitohormonų, keramidų, lipoinės rūgšties, grūdų aliejų, ląstelių ekstraktų, gerų antioksidantų, koenzimų, augalinių ekstraktų, retinolio ir gyvūninio kolageno; • per 145 € – šios kainų grupės kremų gamybai naudojami aukščiausios kokybės ingredientai, gabenami iš specializuotų didmeninės prekybos sandėlių (tokių pasaulyje yra vos keli). Augalinės medžiagos išgaunamos iš ūglių ir šaknų jų dygimo, žydėjimo ir pumpurų skleidimosi laikotarpiu, viską kruopščiai atrenkant. Be to, kas jau minėta, prabangios kosmetikos sudėtyje yra tokių ingredientų, kaip heksapeptidai, bosvelijų rūgštis, fibroblastų stimuliatoriai, fitoestrogenai, ikrų ekstraktai ir matriksilai.

Mintys, kurios gali šokiruoti:

• Kremo, naikinančio jau esančias raukšles, tiesiog nėra. • Kremo, galinčio stabdyti senų raukšlių didėjimą ir naujų atsiradimą, vertę lemia jo sudėtis. • Deja, tokių ingredientų sąrašas nėra ilgas, jis pasipildo ne daugiau nei vienu ingredientu per keletą metų. Išsivysčiusiose pasaulio šalyse ingredientai paprastai nurodomi lotynų, rečiau – anglų kalba. Pavadinimus perprasti nėra taip sudėtinga, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Perskaičius INCI (Nomenclature of Cosmetic Ingredients – tarptautinė kosmetikos ingredientų nomenklatūra), galima save ir savo draugus apsaugoti nuo nereikalingų išlaidų ir beverčių kremų. Pragindinės INCI nomenklatūros žinios gali praversti lyginant kosmetinių priemonių sudėtį. 1990–2000 m. buvo sunku įsivaizduoti, kad geros kokybės kremo sudėtyje pagal INCI nebūtų minimas žodis COLLAGEN. Tai, žinoma, buvo gyvūninės kilmės kolagenas, kuris iš esmės nuvylė kosmetologus ir biochemijos inžinierius. Per dešimtmetį iš kelių pirmaujančių pasaulio kosmetikos gamintojų, kurie didžiavosi tuo, kad jų gaminamų kremų sudėtyje yra aktyvaus kolageno (tai buvo L’Oreal grupė, Garnier, Lancome, La Roche Posay, Helena Rubinstein, Clinique, Biotherm), liko tik trys: Dior grupė (Coco Chanel, Guerlain, Ives Saint Laurent); Estée Lauder grupė (Shiseido, Elisabeth Arden) bei Revlon grupė (Collagena). Gyvūninės kilmės kolagenas pasirodė esantis biologiškai neaktyvus, nes jis neprasiskverbdavo per epidermį. Tyrimai parodė, kad mažiausiai 4 proc. vartotojų jis sukeldavo alerginę reakciją. Tačiau Revlon, La Roche Posay ir Helenos Rubinstein kremai, gaminami žuvų kolageno pagrindu (kainuoja apie 100 JAV dolerių ir 100 eurų už unciją), iki šiol yra labai populiarūs. 

Kai kas apie aukštos kokybės kremo gamybą

Kremą sudaro dvi fazės – vandens ir aliejaus. Dieninis kremas yra aliejus/vanduo tipo emulsija; jis greitai įsigeria į raginį odos sluoksnį ir nepalieka riebios plėvelės. Dieninio drėkinamojo kremo aliejaus fazėje yra augalinių aliejų (pvz., agurkų arba ryžių) bei riebalų rūgščių eterių (pvz., izorpopilo miristato). Vandens fazėje yra hidrofilinių drėkinamųjų medžiagų: glicerino, glikolio, pantenolio, hialurono rūgšties, kolageno hidrolizato ir kt. Sujungus aliejinę ir vandens fazes gaunama vientisa emulsija. Be mechaninių maišiklių, reikalingi ingredientai, kurie atliktų emulgatoriaus funkciją. Tai vitaminai, biotinas, augalų ekstraktai (pvz. citrininės morindos, alavijo, azijinio bambagyslio), nesočiosios riebalų rūgštys, flavonoidai ir antioksidantai. Naktinis kremas yra vanduo/aliejus tipo emulsija. Tam, kad sulaikytų vandenį odoje, naktinio kremo aliejaus fazėje, be organinių aliejų, gali būti ir mineralų. Naudojami riebaluose tirpstantys vitaminai A ir E, fitohormonai ir kt. Vandens fazė panaši į dieninio kremo. Visi ingredientai gabenami iš specializuotų JAV, Prancūzijos arba Japonijos didmeninės prekybos sandėlių. Kai kurie ingredientai (pvz., matriksilai) yra aukso vertės.

Patarimai Kaip išsaugoti nuosavą kolageną

1. Tiesioginiai saulės spinduliai neigiamai veikia odą: ultravioletiniai spinduliai skatina laisvųjų radikalų atsiradimą. Tai sukelia kolageno nykimą. 2. Rūkymas skatina odos senėjimą ir raukšlių susidarymą. Atsiranda specifinės „rūkalių“ raukšlės. 3. Rinkitės maistą, kuriame daug vitamino C. Tai antioksidantas, kovojantis su laisvaisiais radikalais. Maisto papildai su hialiurono rūgštimi skatina kolageno sintezę. 4. Ryte ir vakare vartokite kosmetologo parinktus kremus, neleiskite veido ir kūno odai prarasti drėgmės. 5. Vanduo reikalingas drėgmei išlaikyti, gyvybinių procesų vyksmui. 6. Geras miegas – grožio pagrindas. Miegant sparčiau atsinaujina odos ląstelės bei gaminasi kolagenas. 7. Naudinga pakaitinė hormonų terapija. Estrogenai aktyvina kolageno skaidulų formavimąsi ir stabdo senėjimo procesus.